event burgee venue burgee

Winter Points 2018

Chew Valley Lake Sailing Club

A Handicap Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, To qualify: 3, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Default scoring system
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName R1   R2   R3   R4   R5   R6   Total Nett Notes
1st A Handicap 999 RS 100 8.4 rig 130 Steve Jones   3.0 (4.0) 2.0 (6.0 DNF) (4.0) 1.0 20.0 6.0  
2nd A Handicap 1140 RS AERO 5 1506 Derian Scott   (4.0) 2.0 (102.5 OOD) (102.5 OOD) 2.0 2.0 215.0 6.0  
3rd A Handicap 1140 RS AERO 5 1178 Cathy Bartram   (5.0) (18.0 DNC) 3.0 1.0 (6.0) 5.0 38.0 9.0  
4th A Handicap 1080 SEAFLY 639 Tom Skailes   (18.0 DNC) (6.0) 4.0 2.0 (5.0) 4.0 39.0 10.0  
5th A Handicap 1051 FINN 605 Colin Evans   (7.0) 5.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 3.0 3.0 54.0 11.0  
6th A Handicap 1111 LASER 2000 21613 D Gardner   9.0 8.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 7.0 (18.0 DNC) 78.0 24.0  
7th A Handicap 999 RS 100 8.4 rig 172 Andy Jones   (103.5 OOD) (103.5 OOD) 1.0 6.0 DNF (18.0 DNC) 18.0 DNC 250.0 25.0  
DNQ A Handicap 967 CONTENDER 2572 Ed Presley   2.0 1.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 75.0 21.0  
DNQ A Handicap 1036 RS 200 801 Nick Martindale Liza and Lucy 1.0 3.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 76.0 22.0  
DNQ A Handicap 1076 RS AERO 7 2147 John Warburton   (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 1.0 18.0 DNC 91.0 37.0  
DNQ A Handicap 1088 RS VAREO 207 TBA   (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 3.0 18.0 DNC 18.0 DNC 93.0 39.0 Created from sailno wizard
DNQ A Handicap 1076 RS AERO 7 1921 Charles Clapham   11.0 OOD 10.0 OOD (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 93.0 39.0  
DNQ A Handicap 1400 MIRROR 70905 Paul Nichols G Nichols 6.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 96.0 42.0  
DNQ A Handicap 696 49er 1026 Paul Croote Ed Higham (18.0 DNC) 7.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 97.0 43.0  
DNQ A Handicap 952 FIREBALL 14761 Mark Dinwoodie Helen Dinwoodie 8.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 98.0 44.0  
DNQ A Handicap 906 29ER 475 T Lane R Clapham (18.0 DNC) 10.0 DNF (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 100.0 46.0  
DNQ A Handicap 952 FIREBALL 14313 Fenella Clutton T Clutton 11.0 DNF (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 101.0 47.0  

Flying Fifteen Fleet

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, To qualify: 2, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Default scoring system
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName R3   R4   R5   R6   Total Nett Notes
1st Flying Fifteen 1004 FLYING FIFTEEN 4055 Ian Cadwallader Ellie Devereux (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 1.0 16.0 2.0  
2nd Flying Fifteen 1004 FLYING FIFTEEN 4041 Bill Chard Ken Comrie 2.0 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 17.0 3.0  
3rd Flying Fifteen 1004 FLYING FIFTEEN 3899 Andy Bones Lynne Adams 1.0 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 17.0 3.0  
4th Flying Fifteen 1004 FLYING FIFTEEN 3877 Max Passmore Sarah 3.0 3.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 20.0 6.0  
5th Flying Fifteen 1004 FLYING FIFTEEN 3355 TBA TBA 4.0 6.0 DNF (7.0 DNC) (7.0 DNC) 24.0 10.0  
DNQ Flying Fifteen 1004 FLYING FIFTEEN 3948 John Kelly C Shepherd (7.0 DNC) 4.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 25.0 11.0  

Laser Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, To qualify: 3, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Default scoring system
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName R1   R2   R3   R4   R5   R6   Total Nett Notes
1st Laser 1105 LASER 202465 Julian Cooke   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (1.0) 1.0 1.0 1.0 50.0 3.0  
2nd Laser 1105 LASER 206716 Peter Sherwin   (2.0) 1.0 (4.0) (4.0) 2.0 2.0 15.0 5.0  
3rd Laser 1105 LASER 209222 Andy Southall   (4.0) 3.0 (8.0) (5.0) 3.0 3.0 26.0 9.0  
4th Laser 1105 LASER 176359 Gus Cameron   (5.0) 5.0 (7.0) (7.0) 5.0 4.0 33.0 14.0  
5th Laser 1105 LASER 160426 Lizzie Cooke   (8.0) 6.0 (9.0) 6.0 (9.0) 5.0 43.0 17.0  
6th Laser 1105 LASER 212084 Martin Jeremy   (23.0 DNC) (23.0 DNC) 6.0 9.0 7.0 (23.0 DNC) 91.0 22.0  
7th Laser 1105 LASER 177573 Nick Bate   9.0 (23.0 DNC) 10.0 (11.0) 6.0 (23.0 DNC) 82.0 25.0  
8th Laser 1105 LASER 201341 Damian Boreham   3.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC (103.0 OOD) (103.0 OOD) 278.0 49.0  
9th Laser 1105 LASER 197687 Helen Martin   (108.0 OOD) (108.0 OOD) 23.0 DNC 23.0 DNC 8.0 (108.0 OOD) 378.0 54.0  
10th Laser 1105 LASER 165238 Jan Frayne   (110.0 OOD) (110.0 OOD) (23.0 DNC) 10.0 23.0 DNC 23.0 DNC 299.0 56.0  
DNQ Laser 1105 LASER 152572 Alex Knight   1.0 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 95.0 26.0  
DNQ Laser 1105 LASER 181948 Alister Mitchell   (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 2.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 96.0 27.0  
DNQ Laser 1105 LASER 187535 Cameron Scott   (23.0 DNC) 4.0 (23.0 DNC) 3.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 99.0 30.0  
DNQ Laser 1105 LASER 200667 Dominic Fox   6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 4.0 23.0 DNC 102.0 33.0  
DNQ Laser 1105 LASER 201870 Simon Cummins   (23.0 DNC) (23.0 DNC) 3.0 8.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 103.0 34.0  
DNQ Laser 1105 LASER 211585 C Parry   10.0 7.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 109.0 40.0  
DNQ Laser 1105 LASER 200308 John Rogers   (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 120.0 51.0  
DNQ Laser 1105 LASER 204544 Keith Beaton   7.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 122.0 53.0  
DNQ Laser 1105 LASER 0 Clare Hanson   (23.0 DNC) (23.0 DNC) 11.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 126.0 57.0 Created from sailno wizard
DNQ Laser 1105 LASER 16 Christine Brasher   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 12.0 23.0 DNC 23.0 DNC 127.0 58.0  
DNQ Laser 1105 LASER 202153 Sue Wingrove   12.0 DNF (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 127.0 58.0  
DNQ Laser 1105 LASER 16194 Claire Harrison   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 13.0 23.0 DNC 23.0 DNC 128.0 59.0  

Solo Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, To qualify: 3, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Default scoring system
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName R1   R2   R3   R4   R5   R6   Total Nett Notes
1st Solo 1152 SOLO 5362 Chris Goldhawk   (1.0) 1.0 1.0 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 32.0 3.0  
2nd Solo 1152 SOLO 4692 Andy Scott   (3.0) 3.0 (102.3 OOD) (102.3 OOD) 2.0 1.0 213.6 6.0  
3rd Solo 1152 SOLO 4988 Gary Molton   (7.0) 5.0 (103.8 OOD) (103.8 OOD) 1.0 2.0 222.6 8.0  
4th Solo 1152 SOLO 5253 Richard Harding   4.0 4.0 (8.0 DNF) 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 47.0 11.0  
DNQ Solo 1152 SOLO 5755 Graham Cranford-Smith   2.0 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 60.0 18.0  
DNQ Solo 1152 SOLO 4961 Tim Johnson   (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 2.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 61.0 19.0  
DNQ Solo 1152 SOLO 4336 Alex Timms   (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 5.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 63.0 21.0  
DNQ Solo 1152 SOLO 5416 Craig Harris   (14.0 DNC) (14.0 DNC) 6.0 4.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 66.0 24.0  
DNQ Solo 1152 SOLO 3492 Chris Meredith   5.0 7.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 68.0 26.0  
DNQ Solo 1152 SOLO 4587 John Ellis   6.0 6.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 68.0 26.0  
DNQ Solo 1152 SOLO 3636 Mark Baines   (14.0 DNC) 8.0 (14.0 DNC) 6.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 70.0 28.0  
DNQ Solo 1152 SOLO 4372 Ken Comrie   (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 74.0 32.0  
DNQ Solo 1152 SOLO 5200 Nigel Appleton   (14.0 DNC) (14.0 DNC) 5.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 75.0 33.0  

Short Course Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 0, Scoring system: Default scoring system
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Total Nett Notes

R5 - A Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 A Handicap 1076 RS AERO 7 2147 John Warburton   1:06:44 3 1:02:01 1.0  
2 A Handicap 1140 RS AERO 5 1506 Derian Scott   1:12:59 3 1:04:01 2.0  
3 A Handicap 1051 FINN 605 Colin Evans   1:07:47 3 1:04:30 3.0  
4 A Handicap 999 RS 100 8.4 rig 130 Steve Jones   1:05:45 3 1:05:49 4.0  
5 A Handicap 1080 SEAFLY 639 Tom Skailes   1:15:18 3 1:09:43 5.0  
6 A Handicap 1140 RS AERO 5 1178 Cathy Bartram   0:53:35 2 1:10:30 6.0  
7 A Handicap 1111 LASER 2000 21613 D Gardner   1:23:15 3 1:14:56 7.0  

R6 - A Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 A Handicap 999 RS 100 8.4 rig 130 Steve Jones   0.57.06 3 0.57.09 1.0  
2 A Handicap 1140 RS AERO 5 1506 Derian Scott   1.08.08 3 0.59.46 2.0  
3 A Handicap 1051 FINN 605 Colin Evans   1.05.49 3 1.02.37 3.0  
4 A Handicap 1080 SEAFLY 639 Tom Skailes   1.07.42 3 1.02.41 4.0  
5 A Handicap 1140 RS AERO 5 1178 Cathy Bartram   0.47.41 2 1.02.44 5.0  

R5 - Flying Fifteen Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Flying Fifteen 1004 FLYING FIFTEEN 4055 Ian Cadwallader Ellie Devereux 1:05:06 3 1:04:50 1.0  

R6 - Flying Fifteen Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Flying Fifteen 1004 FLYING FIFTEEN 4055 Ian Cadwallader Ellie Devereux 0.59.50 3 0.59.36 1.0  

R5 - Laser Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Place Points Notes
1 Laser 1105 LASER 202465 Julian Cooke   1 1.0  
2 Laser 1105 LASER 206716 Peter Sherwin   2 2.0  
3 Laser 1105 LASER 209222 Andy Southall   3 3.0  
4 Laser 1105 LASER 200667 Dominic Fox   4 4.0  
5 Laser 1105 LASER 176359 Gus Cameron   5 5.0  
6 Laser 1105 LASER 177573 Nick Bate   6 6.0  
7 Laser 1105 LASER 212084 Martin Jeremy   7 7.0  
8 Laser 1105 LASER 197687 Helen Martin   8 8.0  
9 Laser 1105 LASER 160426 Lizzie Cooke   9 9.0  
22 Laser 1105 LASER 201341 Damian Boreham   OOD 103.0  

R6 - Laser Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Place Points Notes
1 Laser 1105 LASER 202465 Julian Cooke   1 1.0  
2 Laser 1105 LASER 206716 Peter Sherwin   2 2.0  
3 Laser 1105 LASER 209222 Andy Southall   3 3.0  
4 Laser 1105 LASER 176359 Gus Cameron   4 4.0  
5 Laser 1105 LASER 160426 Lizzie Cooke   5 5.0  
21 Laser 1105 LASER 201341 Damian Boreham   OOD 103.0  
22 Laser 1105 LASER 197687 Helen Martin   OOD 108.0  

R5 - Solo Fleet

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Place Points Notes
1 Solo 1152 SOLO 4988 Gary Molton   1 1.0  
2 Solo 1152 SOLO 4692 Andy Scott   2 2.0  

R6 - Solo Fleet

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Place Points Notes
1 Solo 1152 SOLO 4692 Andy Scott   1 1.0  
2 Solo 1152 SOLO 4988 Gary Molton   2 2.0  

R5 - Short Course Fleet

Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Place Points Notes

R6 - Short Course Fleet

Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Place Points Notes



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com