event burgee venue burgee

Wednesday Evening Points 2019

Chew Valley Lake Sailing Club

A Handicap Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, To qualify: 1, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Default scoring system
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName R1   Total Nett Notes
1st A Handicap 1072 K1 80 Paul Smalley   1.0 1.0 1.0  
2nd A Handicap 1051 FINN 76 Fred Van Arkel   2.0 2.0 2.0  
3rd A Handicap 1031 SCORPION 1933 John Rose   3.0 3.0 3.0  
4th A Handicap 1004 FLYING FIFTEEN 4055 Ian Cadwallader Ellie Devereux 4.0 4.0 4.0  
5th A Handicap 950 DEVOTI D1 48 Tim Johnson   5.0 5.0 5.0  
6th A Handicap 1031 SCORPION 1991 David Bennett Lisa Clements 6.0 6.0 6.0  
7th A Handicap 1036 RS 200 1233 John Spelman Phil Brook 7.0 7.0 7.0  
8th A Handicap 1051 Finn 49 Paul Nichols   8.0 8.0 8.0  
9th A Handicap 1004 FLYING FIFTEEN 4069 Bill Chard Josh Preater 9.0 9.0 9.0  
10th A Handicap 1051 FINN 605 Colin Evans   10.0 10.0 10.0  
11th A Handicap 952 FIREBALL 14761 Mark Dinwoodie Helen Dinwoodie 11.0 11.0 11.0  
12th A Handicap 1073 RS AERO 7 1921 Charles Clapham   12.0 12.0 12.0  
13th A Handicap 1036 RS 200 247 S Edwards D Edwards 13.0 13.0 13.0  
14th A Handicap 1073 RS AERO 7 2535 Dave Crawford   14.0 14.0 14.0  
15th A Handicap 952 FIREBALL 15091 John Smalley Ruth Kenyon 15.0 15.0 15.0  
16th A Handicap 1036 RS 200 832 Pete Alvey Andy Gordon 16.0 16.0 16.0  
17th A Handicap 1036 RS 200 1466 Dave Sweet Jackie Ireland 17.0 17.0 17.0  
18th A Handicap 1036 RS 200 609 Dave Bonstow   18.0 OOD 18.0 18.0  

B Handicap Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, To qualify: 1, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Default scoring system
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName R1   Total Nett Notes
1st B Handicap 1152 SOLO 5095 N Martindale   1.0 1.0 1.0  
2nd B Handicap 1152 SOLO 5024 Rob Mitchell   2.0 2.0 2.0  
3rd B Handicap 1152 SOLO 4587 John Ellis   3.0 3.0 3.0  
4th B Handicap 1152 SOLO 5725 Dave Oakey   4.0 4.0 4.0  
5th B Handicap 1152 SOLO 3492 Chris Meredith   5.0 5.0 5.0  
6th B Handicap 1152 SOLO 5527 Toby Peacock   6.0 6.0 6.0  
7th B Handicap 1096 WAYFARER 11178 Mike Higgins John Kelly 7.0 7.0 7.0  
8th B Handicap 1091 RS VAREO 207 T Barden   8.0 8.0 8.0  
9th B Handicap 1141 STREAKER 1922 Primrose Salt   9.0 9.0 9.0  
10th B Handicap 1152 SOLO 5353 Andy Bones   12.0 DNF 12.0 12.0  
10th B Handicap 1152 SOLO 5843 Simon Chapman   12.0 DNF 12.0 12.0  

Laser Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, To qualify: 1, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Default scoring system
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName R1   Total Nett Notes
1st Laser 1105 LASER 192770 Andy Matthews   1.0 1.0 1.0  
2nd Laser 1105 LASER 212084 Martin Jeremy   2.0 2.0 2.0  
3rd Laser 1105 LASER 206716 Peter Sherwin   3.0 3.0 3.0  
4th Laser 1105 LASER 201356 Hugh Nettlefield   4.0 4.0 4.0  
5th Laser 1105 LASER 194461 Adam Sykes   5.0 5.0 5.0  
6th Laser 1105 LASER 209222 Andy Southall   6.0 6.0 6.0  
7th Laser 1105 LASER 210248 Chris Sunderland   7.0 7.0 7.0  
8th Laser 1105 LASER 163838 Adrian Kerr   8.0 8.0 8.0  
9th Laser 1105 LASER 188090 T Ellliot   9.0 9.0 9.0  
10th Laser 1105 LASER 181335 Anna Mason   10.0 10.0 10.0  
11th Laser 1105 LASER 186265 Allen Marsh   11.0 11.0 11.0  
12th Laser 1105 LASER 177885 Hilary Ross   12.0 12.0 12.0  
13th Laser 1105 LASER 163516 A Robinson   13.0 13.0 13.0  
14th Laser 1110 LASER 2000 170239 Jo Cudmore   14.0 14.0 14.0  
15th Laser 1105 LASER 108932 ?   15.0 15.0 15.0 Created from sailno wizard

R1 - A Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 A Handicap 1072 K1 80 Paul Smalley   51.10 2 0.47.44 1.0  
2 A Handicap 1051 FINN 76 Fred Van Arkel   50.47 2 0.48.19 2.0  
3 A Handicap 1031 SCORPION 1933 John Rose   51.30 2 0.49.57 3.0  
4 A Handicap 1004 FLYING FIFTEEN 4055 Ian Cadwallader Ellie Devereux 50.32 2 0.50.20 4.0  
5 A Handicap 950 DEVOTI D1 48 Tim Johnson   48.13 2 0.50.45 5.0  
6 A Handicap 1031 SCORPION 1991 David Bennett Lisa Clements 53.00 2 0.51.24 6.0  
7 A Handicap 1036 RS 200 1233 John Spelman Phil Brook 53.56 2 0.52.04 7.0  
8 A Handicap 1051 Finn 49 Paul Nichols   54.44 2 0.52.05 8.0  
9 A Handicap 1004 FLYING FIFTEEN 4069 Bill Chard Josh Preater 52.42 2 0.52.29 9.0  
10 A Handicap 1051 FINN 605 Colin Evans   55.26 2 0.52.45 10.0  
11 A Handicap 952 FIREBALL 14761 Mark Dinwoodie Helen Dinwoodie 50.41 2 0.53.14 11.0  
12 A Handicap 1073 RS AERO 7 1921 Charles Clapham   57.58 2 0.54.01 12.0  
13 A Handicap 1036 RS 200 247 S Edwards D Edwards 56.10 2 0.54.13 13.0  
14 A Handicap 1073 RS AERO 7 2535 Dave Crawford   58.13 2 0.54.15 14.0  
15 A Handicap 952 FIREBALL 15091 John Smalley Ruth Kenyon 52.06 2 0.54.44 15.0  
16 A Handicap 1036 RS 200 832 Pete Alvey Andy Gordon 57.36 2 0.55.36 16.0  
17 A Handicap 1036 RS 200 1466 Dave Sweet Jackie Ireland 58.17 2 0.56.15 17.0  
18 A Handicap 1036 RS 200 609 Dave Bonstow   OOD     18.0  

R1 - B Handicap Fleet

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 B Handicap 1152 SOLO 5095 N Martindale   56.16 2 0.48.51 1.0  
2 B Handicap 1152 SOLO 5024 Rob Mitchell   59.18 2 0.51.29 2.0  
3 B Handicap 1152 SOLO 4587 John Ellis   59.50 2 0.51.56 3.0  
4 B Handicap 1152 SOLO 5725 Dave Oakey   1.03.08 2 0.54.48 4.0  
5 B Handicap 1152 SOLO 3492 Chris Meredith   1.04.04 2 0.55.37 5.0  
6 B Handicap 1152 SOLO 5527 Toby Peacock   1.08.38 2 0.59.35 6.0  
7 B Handicap 1096 WAYFARER 11178 Mike Higgins John Kelly 1.06.04 2 1.00.17 7.0  
8 B Handicap 1091 RS VAREO 207 T Barden   1.18.50 2 1.12.15 8.0  
9 B Handicap 1141 STREAKER 1922 Primrose Salt   1.23.35 2 1.13.15 9.0  
10 B Handicap 1152 SOLO 5353 Andy Bones   DNF     12.0  
10 B Handicap 1152 SOLO 5843 Simon Chapman   DNF     12.0  

R1 - Laser Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Place Points Notes
1 Laser 1105 LASER 192770 Andy Matthews   1 1.0  
2 Laser 1105 LASER 212084 Martin Jeremy   2 2.0  
3 Laser 1105 LASER 206716 Peter Sherwin   3 3.0  
4 Laser 1105 LASER 201356 Hugh Nettlefield   4 4.0  
5 Laser 1105 LASER 194461 Adam Sykes   5 5.0  
6 Laser 1105 LASER 209222 Andy Southall   6 6.0  
7 Laser 1105 LASER 210248 Chris Sunderland   7 7.0  
8 Laser 1105 LASER 163838 Adrian Kerr   8 8.0  
9 Laser 1105 LASER 188090 T Ellliot   9 9.0  
10 Laser 1105 LASER 181335 Anna Mason   10 10.0  
11 Laser 1105 LASER 186265 Allen Marsh   11 11.0  
12 Laser 1105 LASER 177885 Hilary Ross   12 12.0  
13 Laser 1105 LASER 163516 A Robinson   13 13.0  
14 Laser 1110 LASER 2000 170239 Jo Cudmore   14 14.0  
15 Laser 1105 LASER 108932 ?   15 15.0 Created from sailno wizard



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com