Frostbite Series 2022

CVLSC

Flying Fifteen Fleet

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, To qualify: 2, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Default scoring system
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName R3   R4   R5   R6   Total Nett Notes
1st Flying Fifteen 1010 FLYING FIFTEEN 3904 M Wright O Stevens (5.0 DNC) (5.0 DNC) 1.0 1.0 12.0 2.0  
2nd Flying Fifteen 1010 FLYING FIFTEEN 4069 Bill Chard Josh Preater 1.0 1.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 12.0 2.0  
3rd Flying Fifteen 1010 FLYING FIFTEEN 3948 John Kelly Pete (2.0) (4.0 DNF) 2.0 2.0 10.0 4.0  
4th Flying Fifteen 1010 FLYING FIFTEEN 3820 Russell Abrahams Julian Smith 3.0 2.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 15.0 5.0  

Handicap W/L Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, To qualify: 3, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Default scoring system
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName R1   R2   R3   R4   R5   R6   Total Nett Notes
1st Handicap W/L 999 RS 100 8.4 130 Steve Jones   1.0 1.0 (8.0) (3.0) (2.0) 1.0 16.0 3.0  
2nd Handicap W/L 999 RS 100 8.4 172 Andy Jones   2.0 2.0 (7.0) 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 53.0 6.0  
3rd Handicap W/L 999 RS 100 8.4 206 Jon Elmes   3.0 3.0 (6.0) (9.0) 1.0 (9.0) 31.0 7.0  
4th Handicap W/L 955 DEVOTI D1 48 Tim Johnson   (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 (4.0) 4.0 2.0 53.0 9.0  
5th Handicap W/L 1036 RS 200 1019 James Williams Vicky Counsell (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 (6.0) 3.0 4.0 57.0 11.0  
6th Handicap W/L 1073 SEAFLY 639 Tom Skailes   4.0 5.0 DNF (11.0) (10.0) (10.0) 10.0 50.0 19.0  
DNQ Handicap W/L 845 RS700 1029 Rob Higgins   (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 1.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 82.0 22.0  
DNQ Handicap W/L 1036 RS 200 960 Ruth Kenyon Nick Martindale (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 5.0 3.0 88.0 28.0  
DNQ Handicap W/L 941 RS 400 1347 Paul Smalley A Kershaw (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 8.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 90.0 30.0  
DNQ Handicap W/L 1036 SCORPION 1935 Ian Cadwallader Ellie Devereux (20.0 DNC) (20.0 DNC) 9.0 5.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 94.0 34.0  
DNQ Handicap W/L 999 RS 100 8.4 372 Nick Edmonds   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 8.5 6.0 94.5 34.5  
DNQ Handicap W/L 1036 RS200 1468 Rachel Grayson Felix Airas (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 7.0 8.0 95.0 35.0  
DNQ Handicap W/L 1036 RS 200 1060 E Elms M Elms (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 8.5 7.0 95.5 35.5  
DNQ Handicap W/L 941 RS 400 1425 Jason Rickard L Penney (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 11.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 96.0 36.0  
DNQ Handicap W/L 1036 RS 200 1466 Dave Sweet Quick crew (20.0 DNC) (20.0 DNC) 10.0 7.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 97.0 37.0  
DNQ Handicap W/L 1014 RS AERO 9 1921 Charles Clapham   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 105.0 45.0  
DNQ Handicap W/L 1036 RS 200 832 Pete Alvey Andy Gordon 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 105.0 45.0  
DNQ Handicap W/L 1014 RS AERO 9 2147 John Warburton   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 6.0 20.0 DNC 106.0 46.0  
DNQ Handicap W/L 845 RS 700 763 Paul Croote   6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 106.0 46.0  

Handicap Conv Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, To qualify: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Default scoring system
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName R1   R2   R3   R5   R6   Total Nett Notes
1st Handicap Conv 1400 MIRROR 482 Paul Nichols G Nichols (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 3.0 4.0 24.0 8.0  
2nd Handicap Conv 1097 COMET TRIO 378 M Parnell P Knight 1.0 (8.0 DNC) 2.0 6.0 (8.0 DNC) 25.0 9.0  
DNQ Handicap Conv 1400 MIRROR 70964 Paul Smalley Peter Smalley (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 1.0 1.0 26.0 10.0  
DNQ Handicap Conv 952 FIREBALL 14941 Derian Scott Andy Scott 2.0 OOD 1.0 OOD (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 27.0 11.0  
DNQ Handicap Conv 1400 MIRROR 70852 John Smalley Harry Smalley (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 2.0 2.0 28.0 12.0  
DNQ Handicap Conv 1064 K1 100 Dave Pye   (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 4.0 3.0 31.0 15.0  
DNQ Handicap Conv 1064 K1 158 Bob Phillips   (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 5.0 5.0 34.0 18.0  

Laser Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, To qualify: 3, Rating system: PY, Entries: 31, Scoring system: Default scoring system
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName R1   R2   R3   R4   R5   R6   Total Nett Notes
1st Laser 1105 LASER 206716 Peter Sherwin   2.0 4.0 (7.0) (5.0) (32.0 DNC) 1.0 51.0 7.0  
2nd Laser 1105 LASER 149694 Tom Jeffcoate   (32.0 DNC) (32.0 DNC) 3.0 (4.0) 1.0 3.0 75.0 7.0  
3rd Laser 1105 LASER 202465 Julian Cooke   (5.0) (32.0 DNC) (4.0) 2.0 3.0 2.0 48.0 7.0  
4th Laser 1212 LASER 4.7 212084 Martin Jeremy   (32.0 DNC) (32.0 DNC) 5.0 (10.0) 7.0 10.0 96.0 22.0  
5th Laser 1105 LASER 173290 G Carter   6.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 8.0 8.0 118.0 22.0  
6th Laser 1105 LASER 160649 Sarah Harding   (32.0 DNC) (32.0 DNC) 10.0 (11.0) 4.0 9.0 98.0 23.0  
7th Laser 1147 LASER RADIAL 16 Christine Brasher   (32.0 DNC) (32.0 DNC) (16.0 DNF) 12.0 6.0 6.0 104.0 24.0  
8th Laser 1147 LASER RADIAL 4 Lizzie Cooke   8.0 (32.0 DNC) 9.0 8.0 (11.0) (11.0) 79.0 25.0  
9th Laser 1105 LASER 216082 Keith Beeton   7.0 (32.0 DNC) 12.0 7.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 122.0 26.0  
DNQ Laser 1147 LASER RADIAL 216655 Ed Baker   (32.0 DNC) (32.0 DNC) 1.0 1.0 (32.0 DNC) 32.0 DNC 130.0 34.0  
DNQ Laser 1105 LASER 216724 Oliver Wilcox   1.0 1.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 130.0 34.0  
DNQ Laser 1147 LASER RADIAL 208325 Dru Townsend   4.0 2.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 134.0 38.0  
DNQ Laser 1105 LASER 166580 Steve Smith   3.0 3.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 134.0 38.0  
DNQ Laser 1105 LASER 8 Emily Elms   (32.0 DNC) (32.0 DNC) 8.0 3.0 (32.0 DNC) 32.0 DNC 139.0 43.0  
DNQ Laser 1105 LASER 216518 UNKNOWN   (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 10.0 4.0 142.0 46.0  
DNQ Laser 1105 LASER 201870 Simon Cummins   (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 9.0 7.0 144.0 48.0  
DNQ Laser 1147 LASER RADIAL 176359 Gus Cameron   (32.0 DNC) (32.0 DNC) 11.0 6.0 (32.0 DNC) 32.0 DNC 145.0 49.0  
DNQ Laser 1105 LASER 186838 Simon Colbord   (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 12.0 12.0 152.0 56.0  
DNQ Laser 1105 LASER 209926 Jan Frayne   (32.0 DNC) (32.0 DNC) 16.0 DNF 9.0 (32.0 DNC) 32.0 DNC 153.0 57.0  
DNQ Laser 1147 LASER RADIAL 207639 Noah Curtis   (32.0 DNC) (32.0 DNC) 13.0 13.0 (32.0 DNC) 32.0 DNC 154.0 58.0  
DNQ Laser 1147 LASER RADIAL 153493 S Tauwhare   (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 14.0 13.0 155.0 59.0  
DNQ Laser 1147 LASER RADIAL 7 Tink?   (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 13.0 15.0 156.0 60.0  
DNQ Laser 1105 LASER 216716 P Sherwin   (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 2.0 32.0 DNC 162.0 66.0  
DNQ Laser 1105 LASER 164956 Malcolm Evans   (32.0 DNC) (32.0 DNC) 2.0 (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 162.0 66.0  
DNQ Laser 1105 LASER 160426 Lizzie Cooke   (32.0 DNC) 5.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 165.0 69.0  
DNQ Laser 1105 LASER 210248 Chris Sunderland   (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 5.0 32.0 DNC 165.0 69.0  
DNQ Laser 1105 LASER 210248 Chris Sunderland   (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 5.0 165.0 69.0  
DNQ Laser 1105 LASER 201248 Chris Sunderland   (32.0 DNC) (32.0 DNC) 6.0 (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 166.0 70.0  
DNQ Laser 1147 LASER RADIAL 206853 Giles Griffith   9.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 169.0 73.0  
DNQ Laser 1212 LASER 4.7 2 J Tink   10.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 170.0 74.0  
DNQ Laser 1105 LASER 182461 Young Lad   (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 14.0 174.0 78.0  

Solo Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, To qualify: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Default scoring system
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName R1   R2   R3   R4   R5   R6   Total Nett Notes
1st Solo 1151 SOLO 5362 Chris Goldhawk   (1.0) 1.0 1.0 OOD 1.0 OOD (9.0 DNC) (9.0 DNC) 22.0 3.0  
2nd Solo 1151 SOLO 5755 Steve Penfold   (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 1.0 (9.0 DNC) 3.0 32.0 5.0  
3rd Solo 1151 SOLO 5843 Simon Chapman   (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 (9.0 DNC) 2.0 2.0 34.0 7.0  
4th Solo 1151 SOLO 5200 Nigel Appleton   2.0 2.0 (9.0 DNC) 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 34.0 7.0  
5th Solo 1151 SOLO 4587 John Ellis   3.0 3.0 (9.0 DNC) 2.0 (4.0) (5.0) 26.0 8.0  
6th Solo 1151 SOLO 5976 Toby Peacock   (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 (6.0 DNF) 3.0 4.0 33.0 9.0  
7th Solo 1151 SOLO 5701 Damien Gardiner   4.0 (9.0 DNC) 4.0 4.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 39.0 12.0  
DNQ Solo 1151 SOLO 5353 Chris Meredith   (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 1.0 1.0 38.0 11.0  

R5 - Flying Fifteen Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Flying Fifteen 1010 FLYING FIFTEEN 3904 M Wright O Stevens 28:25 1 0:28:08 1.0  
2 Flying Fifteen 1010 FLYING FIFTEEN 3948 John Kelly Pete 28:40 1 0:28:23 2.0  

R6 - Flying Fifteen Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Flying Fifteen 1010 FLYING FIFTEEN 3904 M Wright O Stevens 1:04:29 1 1:03:51 1.0  
2 Flying Fifteen 1010 FLYING FIFTEEN 3948 John Kelly Pete 1:04:55 1 1:04:16 2.0  

R5 - Handicap W/L Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Handicap W/L 999 RS 100 8.4 206 Jon Elmes   25:25 1 0:25:27 1.0  
2 Handicap W/L 999 RS 100 8.4 130 Steve Jones   26:08 1 0:26:10 2.0  
3 Handicap W/L 1036 RS 200 1019 James Williams Vicky Counsell 28.05 1 0.27.06 3.0  
4 Handicap W/L 955 DEVOTI D1 48 Tim Johnson   25:55 1 0:27:08 4.0  
5 Handicap W/L 1036 RS 200 960 Ruth Kenyon Nick Martindale 28.20 1 0.27.21 5.0  
6 Handicap W/L 1014 RS AERO 9 2147 John Warburton   28:03 1 0:27:40 6.0  
7 Handicap W/L 1036 RS200 1468 Rachel Grayson Felix Airas 29:54 1 0:28:52 7.0  
8 Handicap W/L 999 RS 100 8.4 372 Nick Edmonds   29:52 1 0:29:54 8.5  
8 Handicap W/L 1036 RS 200 1060 E Elms M Elms 30:59 1 0:29:54 8.5  
10 Handicap W/L 1073 SEAFLY 639 Tom Skailes   33:00 1 0:30:45 10.0  

R6 - Handicap W/L Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Handicap W/L 999 RS 100 8.4 130 Steve Jones   1:02:47 1 1:02:51 1.0  
2 Handicap W/L 955 DEVOTI D1 48 Tim Johnson   1:00:05 1 1:02:55 2.0  
3 Handicap W/L 1036 RS 200 960 Ruth Kenyon Nick Martindale 1:05:37 1 1:03:20 3.0  
4 Handicap W/L 1036 RS 200 1019 James Williams Vicky Counsell 1:06:11 1 1:03:53 4.0  
5 Handicap W/L 1014 RS AERO 9 1921 Charles Clapham   1:05:22 1 1:04:28 5.0  
6 Handicap W/L 999 RS 100 8.4 372 Nick Edmonds   1:05:04 1 1:05:08 6.0  
7 Handicap W/L 1036 RS 200 1060 E Elms M Elms 1:08:04 1 1:05:42 7.0  
8 Handicap W/L 1036 RS200 1468 Rachel Grayson Felix Airas 1:08:15 1 1:05:53 8.0  
9 Handicap W/L 999 RS 100 8.4 206 Jon Elmes   1:05:53 1 1:05:57 9.0  
10 Handicap W/L 1073 SEAFLY 639 Tom Skailes   1:11:43 1 1:06:50 10.0  

R5 - Handicap Conv Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Handicap Conv 1400 MIRROR 70964 Paul Smalley Peter Smalley 28:14 1 0:20:10 1.0  
2 Handicap Conv 1400 MIRROR 70852 John Smalley Harry Smalley 28:15 1 0:20:11 2.0  
3 Handicap Conv 1400 MIRROR 482 Paul Nichols G Nichols 30:05 1 0:21:29 3.0  
4 Handicap Conv 1064 K1 100 Dave Pye   26:25 1 0:24:50 4.0  
5 Handicap Conv 1064 K1 158 Bob Phillips   26:41 1 0:25:05 5.0  
6 Handicap Conv 1097 COMET TRIO 378 M Parnell P Knight 29:35 1 0:26:58 6.0  

R6 - Handicap Conv Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Handicap Conv 1400 MIRROR 70964 Paul Smalley Peter Smalley 1:01:03 2 0:43:36 1.0  
2 Handicap Conv 1400 MIRROR 70852 John Smalley Harry Smalley 34:10 1 0:48:49 2.0  
3 Handicap Conv 1064 K1 100 Dave Pye   52:27 2 0:49:18 3.0  
4 Handicap Conv 1400 MIRROR 482 Paul Nichols G Nichols 35:18 1 0:50:26 4.0  
5 Handicap Conv 1064 K1 158 Bob Phillips   54:39 2 0:51:22 5.0  

R5 - Laser Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Place Points Notes
1 Laser 1105 LASER 149694 Tom Jeffcoate   1 1.0  
2 Laser 1105 LASER 216716 P Sherwin   2 2.0  
3 Laser 1105 LASER 202465 Julian Cooke   3 3.0  
4 Laser 1105 LASER 160649 Sarah Harding   4 4.0  
5 Laser 1105 LASER 210248 Chris Sunderland   5 5.0  
6 Laser 1147 LASER RADIAL 16 Christine Brasher   6 6.0  
7 Laser 1212 LASER 4.7 212084 Martin Jeremy   7 7.0  
8 Laser 1105 LASER 173290 G Carter   8 8.0  
9 Laser 1105 LASER 201870 Simon Cummins   9 9.0  
10 Laser 1105 LASER 216518 UNKNOWN   10 10.0  
11 Laser 1147 LASER RADIAL 4 Lizzie Cooke   11 11.0  
12 Laser 1105 LASER 186838 Simon Colbord   12 12.0  
13 Laser 1147 LASER RADIAL 7 Tink?   13 13.0  
14 Laser 1147 LASER RADIAL 153493 S Tauwhare   14 14.0  

R6 - Laser Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Place Points Notes
1 Laser 1105 LASER 206716 Peter Sherwin   1 1.0  
2 Laser 1105 LASER 202465 Julian Cooke   2 2.0  
3 Laser 1105 LASER 149694 Tom Jeffcoate   3 3.0  
4 Laser 1105 LASER 216518 UNKNOWN   4 4.0  
5 Laser 1105 LASER 210248 Chris Sunderland   5 5.0  
6 Laser 1147 LASER RADIAL 16 Christine Brasher   6 6.0  
7 Laser 1105 LASER 201870 Simon Cummins   7 7.0  
8 Laser 1105 LASER 173290 G Carter   8 8.0  
9 Laser 1105 LASER 160649 Sarah Harding   9 9.0  
10 Laser 1212 LASER 4.7 212084 Martin Jeremy   10 10.0  
11 Laser 1147 LASER RADIAL 4 Lizzie Cooke   11 11.0  
12 Laser 1105 LASER 186838 Simon Colbord   12 12.0  
13 Laser 1147 LASER RADIAL 153493 S Tauwhare   13 13.0  
14 Laser 1105 LASER 182461 Young Lad   14 14.0  
15 Laser 1147 LASER RADIAL 7 Tink?   15 15.0  

R5 - Solo Fleet

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Place Points Notes
1 Solo 1151 SOLO 5353 Chris Meredith   1 1.0  
2 Solo 1151 SOLO 5843 Simon Chapman   2 2.0  
3 Solo 1151 SOLO 5976 Toby Peacock   3 3.0  
4 Solo 1151 SOLO 4587 John Ellis   4 4.0  

R6 - Solo Fleet

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Place Points Notes
1 Solo 1151 SOLO 5353 Chris Meredith   1 1.0  
2 Solo 1151 SOLO 5843 Simon Chapman   2 2.0  
3 Solo 1151 SOLO 5755 Steve Penfold   3 3.0  
4 Solo 1151 SOLO 5976 Toby Peacock   4 4.0  
5 Solo 1151 SOLO 4587 John Ellis   5 5.0  



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com