event burgee venue burgee

Back to Racing Series 2 Autumn 2020

Chew Valley Lake Sailing Club

Handicap RTC Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, To qualify: 2, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Default scoring system
Rank Fleet Division PY Class SailNo HelmName CrewName R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7   R8   R9   R10   Total Nett Notes
1st Handicap RTC   1014 RS AERO 9 2147 John Warburton   1.0 3.0                 4.0 4.0  
2nd Handicap RTC   1400 MIRROR 70852 John Smalley Harry Smalley 4.0 1.0                 5.0 5.0  
3rd Handicap RTC   1014 RS AERO 9 1140 Nick Edmonds   5.0 2.0                 7.0 7.0  
4th Handicap RTC   1064 K1 100 Dave Pye   2.0 5.0                 7.0 7.0  
5th Handicap RTC   1036 SCORPION 1991 David Bennett Donald Trump 3.0 4.0                 7.0 7.0  
6th Handicap RTC   1151 EUROPE 409 Adrian Cudmore   7.0 6.0                 13.0 13.0 Created from sailno wizard
7th Handicap RTC   1400 MIRROR 482 Paul and crew? Didn't sign in 6.0 7.0                 13.0 13.0 Created from sailno wizard
8th Handicap RTC   1151 EUROPE 348 Josephene Cudmore   8.0 8.0                 16.0 16.0 Created from sailno wizard

Handicap W/L Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, To qualify: 2, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Default scoring system
Rank Fleet Division PY Class SailNo HelmName CrewName R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7   R8   R9   R10   Total Nett Notes
1st Handicap W/L   955 DEVOTI D1 48 Tim Johnson   2.0 3.0                 5.0 5.0  
2nd Handicap W/L   999 RS 100 8.4 rig 172 Andy Jones   5.0 2.0                 7.0 7.0  
3rd Handicap W/L   1036 RS 200 1466 Dave Sweet Quick crew 3.0 5.0                 8.0 8.0  
4th Handicap W/L   1008 RS 100 8.4 206 Jon Elmes   7.0 4.0                 11.0 11.0 Created from sailno wizard
5th Handicap W/L   1036 RS200 826 Chris Sandison Rosie 4.0 7.0                 11.0 11.0  
6th Handicap W/L   848 MUSTO SKIFF 315 Jason Richards   10.0 6.0                 16.0 16.0  
7th Handicap W/L   1008 RS 100 8.4 313 Neil Billet   8.0 8.0                 16.0 16.0  
DNQ Handicap W/L   848 MUSTO SKIFF 2415 Didn't sign in   13.0 DNC 1.0                 14.0 14.0 Created from sailno wizard
DNQ Handicap W/L   1036 RS 200 1019 James Williams Vicky Counsell 1.0 13.0 DNC                 14.0 14.0  
DNQ Handicap W/L   1036 RS 200 1195 Charlotte Stacey   6.0 13.0 DNC                 19.0 19.0 Created from sailno wizard
DNQ Handicap W/L   848 MUSTO SKIFF 556 S Paulich   9.0 13.0 DNC                 22.0 22.0  
DNQ Handicap W/L   848 MUSTO SKIFF 97 James Nuttal   13.0 DNC 10.0 DNF                 23.0 23.0  

Laser Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, To qualify: 2, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Default scoring system
Rank Fleet Division PY Class SailNo HelmName CrewName R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7   R8   R9   R10   Total Nett Notes
1st Laser   1105 LASER 214125 Someone fast?   1.0 2.0                 3.0 3.0 Created from sailno wizard
2nd Laser   1105 LASER 202465 Julian Cooke   2.0 5.0                 7.0 7.0  
3rd Laser   1105 LASER 209870 Austen Milner   7.0 1.0                 8.0 8.0  
4th Laser   1105 LASER 212084 Martin Jeremy   9.0 3.0                 12.0 12.0  
5th Laser   1105 LASER 8 Emily Elms   4.0 8.0                 12.0 12.0 Created from sailno wizard
6th Laser   1105 LASER 180435 Andrew Martyn-Johns   6.0 6.0                 12.0 12.0  
7th Laser   1147 LASER RADIAL 181335 Anna Mason   3.0 10.0                 13.0 13.0  
8th Laser   1105 LASER 209222 Andy Southall   5.0 9.0                 14.0 14.0  
9th Laser   1105 LASER 216082 Keith Beeton   11.0 4.0                 15.0 15.0 Created from sailno wizard
10th Laser   1105 LASER 201870 Simon Cummins   12.0 7.0                 19.0 19.0  
11th Laser   1105 LASER 177885 Hilary Ross   10.0 13.0                 23.0 23.0  
12th Laser   1105 LASER 167586 Martin Elms   15.0 12.0                 27.0 27.0 Created from sailno wizard
13th Laser   1105 LASER 209119 Finley Oliver   14.0 15.0                 29.0 29.0 Created from sailno wizard
14th Laser   1105 LASER 186886 Dave Pryce   13.0 17.0                 30.0 30.0  
15th Laser   1105 LASER 217738 Will Hamilton   17.0 14.0                 31.0 31.0 Created from sailno wizard
16th Laser   1105 LASER 186838 Simon Colbord   16.0 16.0                 32.0 32.0  
17th Laser   1147 LASER RADIAL 202153 Sue Wingrove   18.0 18.0                 36.0 36.0  
DNQ Laser   1147 LASER RADIAL 160649 Sarah Harding   8.0 20.0 DNC                 28.0 28.0  
DNQ Laser   1147 LASER RADIAL 16 Christine Brasher   20.0 DNC 11.0                 31.0 31.0  

Solo Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, To qualify: 2, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Default scoring system
Rank Fleet Division PY Class SailNo HelmName CrewName R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7   R8   R9   R10   Total Nett Notes
1st Solo   1151 SOLO 5362 Chris Goldhawk   1.0 1.0                 2.0 2.0  
2nd Solo   1151 SOLO 5755 Steve Penfold   2.0 3.0                 5.0 5.0  
3rd Solo   1151 SOLO 5353 Chris Meredith   4.0 2.0                 6.0 6.0  
4th Solo   1151 SOLO 5893 Gary Molton   7.0 4.0                 11.0 11.0  
5th Solo   1151 SOLO 5843 Simon Chapman   5.0 6.0                 11.0 11.0  
6th Solo   1151 SOLO 5844 Nick Fisher   3.0 9.0                 12.0 12.0 Created from sailno wizard
7th Solo   1151 SOLO 5527 Toby Peacock   9.0 5.0                 14.0 14.0  
8th Solo   1151 SOLO 4587 John Ellis   8.0 7.0                 15.0 15.0  
9th Solo   1151 SOLO 5701 D Gardiner   10.0 8.0                 18.0 18.0  
10th Solo   1151 SOLO 5321 P Graystone   11.0 10.0                 21.0 21.0  
DNQ Solo   1151 SOLO 5200 Nigel Appleton   6.0 12.0 DNC                 18.0 18.0  

R1 - Handicap RTC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division PY Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Handicap RTC   1014 RS AERO 9 2147 John Warburton   00.32.30 2 0.32.03 1.0  
2 Handicap RTC   1064 K1 100 Dave Pye   00.35.33 2 0.33.25 2.0  
3 Handicap RTC   1036 SCORPION 1991 David Bennett Donald Trump 00.34.40 2 0.33.28 3.0  
4 Handicap RTC   1400 MIRROR 70852 John Smalley Harry Smalley 00.48.48 2 0.34.51 4.0  
5 Handicap RTC   1014 RS AERO 9 1140 Nick Edmonds   00.35.42 2 0.35.12 5.0  
6 Handicap RTC   1400 MIRROR 482 Paul and crew? Didn't sign in 00.50.48 2 0.36.17 6.0 Created from sailno wizard
7 Handicap RTC   1151 EUROPE 409 Adrian Cudmore   00.42.01 2 0.36.30 7.0 Created from sailno wizard
8 Handicap RTC   1151 EUROPE 348 Josephene Cudmore   00.43.25 2 0.37.43 8.0 Created from sailno wizard

R2 - Handicap RTC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division PY Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Handicap RTC   1400 MIRROR 70852 John Smalley Harry Smalley 00.39.19 2 0.28.05 1.0  
2 Handicap RTC   1014 RS AERO 9 1140 Nick Edmonds   00.29.17 2 0.28.53 2.0  
3 Handicap RTC   1014 RS AERO 9 2147 John Warburton   00.29.21 2 0.28.57 3.0  
4 Handicap RTC   1036 SCORPION 1991 David Bennett Donald Trump 00.30.02 2 0.28.59 4.0  
5 Handicap RTC   1064 K1 100 Dave Pye   00.31.28 2 0.29.34 5.0  
6 Handicap RTC   1151 EUROPE 409 Adrian Cudmore   00.35.08 2 0.30.31 6.0 Created from sailno wizard
7 Handicap RTC   1400 MIRROR 482 Paul and crew? Didn't sign in 00.46.09 2 0.32.58 7.0 Created from sailno wizard
8 Handicap RTC   1151 EUROPE 348 Josephene Cudmore   00.39.44 2 0.34.31 8.0 Created from sailno wizard

R1 - Handicap W/L Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division PY Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Handicap W/L   1036 RS 200 1019 James Williams Vicky Counsell 00.31.30 2 0.30.24 1.0  
2 Handicap W/L   955 DEVOTI D1 48 Tim Johnson   00.29.03 2 0.30.25 2.0  
3 Handicap W/L   1036 RS 200 1466 Dave Sweet Quick crew 00.32.37 2 0.31.29 3.0  
4 Handicap W/L   1036 RS200 826 Chris Sandison Rosie 00.33.10 2 0.32.01 4.0  
5 Handicap W/L   999 RS 100 8.4 rig 172 Andy Jones   00.32.28 2 0.32.30 5.0  
6 Handicap W/L   1036 RS 200 1195 Charlotte Stacey   00.35.22 2 0.34.08 6.0 Created from sailno wizard
7 Handicap W/L   1008 RS 100 8.4 206 Jon Elmes   00.34.33 2 0.34.17 7.0 Created from sailno wizard
8 Handicap W/L   1008 RS 100 8.4 313 Neil Billet   00.35.50 2 0.35.33 8.0  
9 Handicap W/L   848 MUSTO SKIFF 556 S Paulich   00.32.17 2 0.38.04 9.0  
10 Handicap W/L   848 MUSTO SKIFF 315 Jason Richards   00.32.23 2 0.38.11 10.0  

R2 - Handicap W/L Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division PY Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Handicap W/L   848 MUSTO SKIFF 2415 Didn't sign in   00.47.57 3 0.56.33 1.0 Created from sailno wizard
2 Handicap W/L   999 RS 100 8.4 rig 172 Andy Jones   01.03.21 3 1.03.25 2.0  
3 Handicap W/L   955 DEVOTI D1 48 Tim Johnson   01.00.43 3 1.03.35 3.0  
4 Handicap W/L   1008 RS 100 8.4 206 Jon Elmes   01.05.33 3 1.05.02 4.0 Created from sailno wizard
5 Handicap W/L   1036 RS 200 1466 Dave Sweet Quick crew 01.08.23 3 1.06.00 5.0  
6 Handicap W/L   848 MUSTO SKIFF 315 Jason Richards   00.57.41 3 1.08.01 6.0  
7 Handicap W/L   1036 RS200 826 Chris Sandison Rosie 01.11.44 3 1.09.14 7.0  
8 Handicap W/L   1008 RS 100 8.4 313 Neil Billet   01.18.26 3 1.17.49 8.0  
9 Handicap W/L   848 MUSTO SKIFF 97 James Nuttal   DNF 3   10.0  

R1 - Laser Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Division PY Class SailNo HelmName CrewName Place Points Notes
1 Laser   1105 LASER 214125 Someone fast?   1 1.0 Created from sailno wizard
2 Laser   1105 LASER 202465 Julian Cooke   2 2.0  
3 Laser   1147 LASER RADIAL 181335 Anna Mason   3 3.0  
4 Laser   1105 LASER 8 Emily Elms   4 4.0 Created from sailno wizard
5 Laser   1105 LASER 209222 Andy Southall   5 5.0  
6 Laser   1105 LASER 180435 Andrew Martyn-Johns   6 6.0  
7 Laser   1105 LASER 209870 Austen Milner   7 7.0  
8 Laser   1147 LASER RADIAL 160649 Sarah Harding   8 8.0  
9 Laser   1105 LASER 212084 Martin Jeremy   9 9.0  
10 Laser   1105 LASER 177885 Hilary Ross   10 10.0  
11 Laser   1105 LASER 216082 Keith Beeton   11 11.0 Created from sailno wizard
12 Laser   1105 LASER 201870 Simon Cummins   12 12.0  
13 Laser   1105 LASER 186886 Dave Pryce   13 13.0  
14 Laser   1105 LASER 209119 Finley Oliver   14 14.0 Created from sailno wizard
15 Laser   1105 LASER 167586 Martin Elms   15 15.0 Created from sailno wizard
16 Laser   1105 LASER 186838 Simon Colbord   16 16.0  
17 Laser   1105 LASER 217738 Will Hamilton   17 17.0 Created from sailno wizard
18 Laser   1147 LASER RADIAL 202153 Sue Wingrove   18 18.0  

R2 - Laser Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Division PY Class SailNo HelmName CrewName Place Points Notes
1 Laser   1105 LASER 209870 Austen Milner   1 1.0  
2 Laser   1105 LASER 214125 Someone fast?   2 2.0 Created from sailno wizard
3 Laser   1105 LASER 212084 Martin Jeremy   3 3.0  
4 Laser   1105 LASER 216082 Keith Beeton   4 4.0 Created from sailno wizard
5 Laser   1105 LASER 202465 Julian Cooke   5 5.0  
6 Laser   1105 LASER 180435 Andrew Martyn-Johns   6 6.0  
7 Laser   1105 LASER 201870 Simon Cummins   7 7.0  
8 Laser   1105 LASER 8 Emily Elms   8 8.0 Created from sailno wizard
9 Laser   1105 LASER 209222 Andy Southall   9 9.0  
10 Laser   1147 LASER RADIAL 181335 Anna Mason   10 10.0  
11 Laser   1147 LASER RADIAL 16 Christine Brasher   11 11.0  
12 Laser   1105 LASER 167586 Martin Elms   12 12.0 Created from sailno wizard
13 Laser   1105 LASER 177885 Hilary Ross   13 13.0  
14 Laser   1105 LASER 217738 Will Hamilton   14 14.0 Created from sailno wizard
15 Laser   1105 LASER 209119 Finley Oliver   15 15.0 Created from sailno wizard
16 Laser   1105 LASER 186838 Simon Colbord   16 16.0  
17 Laser   1105 LASER 186886 Dave Pryce   17 17.0  
18 Laser   1147 LASER RADIAL 202153 Sue Wingrove   18 18.0  

R1 - Solo Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Division PY Class SailNo HelmName CrewName Place Points Notes
1 Solo   1151 SOLO 5362 Chris Goldhawk   1 1.0  
2 Solo   1151 SOLO 5755 Steve Penfold   2 2.0  
3 Solo   1151 SOLO 5844 Nick Fisher   3 3.0 Created from sailno wizard
4 Solo   1151 SOLO 5353 Chris Meredith   4 4.0  
5 Solo   1151 SOLO 5843 Simon Chapman   5 5.0  
6 Solo   1151 SOLO 5200 Nigel Appleton   6 6.0  
7 Solo   1151 SOLO 5893 Gary Molton   7 7.0  
8 Solo   1151 SOLO 4587 John Ellis   8 8.0  
9 Solo   1151 SOLO 5527 Toby Peacock   9 9.0  
10 Solo   1151 SOLO 5701 D Gardiner   10 10.0  
11 Solo   1151 SOLO 5321 P Graystone   11 11.0  

R2 - Solo Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Division PY Class SailNo HelmName CrewName Place Points Notes
1 Solo   1151 SOLO 5362 Chris Goldhawk   1 1.0  
2 Solo   1151 SOLO 5353 Chris Meredith   2 2.0  
3 Solo   1151 SOLO 5755 Steve Penfold   3 3.0  
4 Solo   1151 SOLO 5893 Gary Molton   4 4.0  
5 Solo   1151 SOLO 5527 Toby Peacock   5 5.0  
6 Solo   1151 SOLO 5843 Simon Chapman   6 6.0  
7 Solo   1151 SOLO 4587 John Ellis   7 7.0  
8 Solo   1151 SOLO 5701 D Gardiner   8 8.0  
9 Solo   1151 SOLO 5844 Nick Fisher   9 9.0 Created from sailno wizard
10 Solo   1151 SOLO 5321 P Graystone   10 10.0  



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com