event burgee venue burgee

Back to Racing Series 1 Summer 2020

Chew Valley Lake Sailing Club

A Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, To qualify: 2, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Default scoring system
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName R1   R2   R3   R4   Total Nett Notes
1st A Handicap 952 FIREBALL 14941 Derian Scott Andy Scott (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 1.0 32.0 2.0  
2nd A Handicap 846 RS 700 1029 Rob Higgins   2.0 1.0 (10.0 DNF) (7.0) 20.0 3.0 Created from sailno wizard
3rd A Handicap 952 FIREBALL 15091 John Smalley Ruth Kenyon 1.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 34.0 4.0  
4th A Handicap 1004 FLYING FIFTEEN 3943 Doug Pattison Gail Pattison (5.0) 2.0 3.0 (4.0) 14.0 5.0  
5th A Handicap 1073 RS AERO 7 1140 Nick Edmonds   (15.0 DNC) (15.0 DNC) 4.0 2.0 36.0 6.0  
6th A Handicap 1051 FINN 605 Colin Evans   (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 5.0 37.0 7.0  
7th A Handicap 952 FIREBALL 14761 Mark Dinwoodie Helen Dinwoodie 3.0 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 37.0 7.0  
8th A Handicap 1073 RS AERO 7 1921 Charles Clapham   (15.0 DNC) (15.0 DNC) 5.0 3.0 38.0 8.0  
9th A Handicap 1072 K1 100 Dave Pye   4.0 (7.0) 6.0 (15.0 DNC) 32.0 10.0  
10th A Handicap 847 MUSTO SKIFF 147 Joshua Bell   7.0 5.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 42.0 12.0  
11th A Handicap 1400 MIRROR 70905 Paul Nichols G Nichols (6.0) 6.0 (7.0) 6.0 25.0 12.0  
12th A Handicap 850 CHERUB 2 Trapeze 3212 Paul Croote Ed Higham 8.0 8.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 46.0 16.0  
13th A Handicap 1036 RS 200 1516 M Stubbs Yvonne Smith (15.0 DNC) (15.0 DNC) 8.0 9.0 DNF 47.0 17.0  
DNQ A Handicap 846 RS 700 778 Elliot Booley   9.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 54.0 24.0  

B Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, To qualify: 2, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Default scoring system
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName R1   R2   R3   R4   Total Nett Notes
1st B Handicap 1152 SOLO 5362 Chris Goldhawk   (1.0) (2.0) 1.0 1.0 5.0 2.0  
2nd B Handicap 1152 SOLO 5755 Steve Penfold   (2.0) 1.0 (3.0) 2.0 8.0 3.0  
3rd B Handicap 1152 SOLO 5353 Chris Meredith   (5.0) 3.0 2.0 (4.0) 14.0 5.0  
4th B Handicap 1152 SOLO 5725 Dave Oakey   (11.0 DNC) (11.0 DNC) 5.0 3.0 30.0 8.0  
5th B Handicap 1152 SOLO 5527 Toby Peacock   3.0 5.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 30.0 8.0  
6th B Handicap 1152 SOLO 5200 Nigel Appleton   4.0 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 30.0 8.0  
7th B Handicap 1152 SOLO 5893 Gary Molton   (8.0) 6.0 4.0 (7.0 DNF) 25.0 10.0 Created from sailno wizard
8th B Handicap 1152 SOLO 5701 Damien Gardner   (6.0) (7.0) 6.0 5.0 24.0 11.0 Created from sailno wizard
DNQ B Handicap 1152 SOLO 5323 Bob Phillips   7.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 40.0 18.0  
DNQ B Handicap 1152 SOLO 5321 P Graystone   (11.0 DNC) (11.0 DNC) 8.0 DNF 11.0 DNC 41.0 19.0  

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, To qualify: 2, Rating system: PY, Entries: 25, Scoring system: Default scoring system
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName R1   R2   R3   R4   Total Nett Notes
1st Laser 1105 LASER 195106 Peter Sherwin   1.0 1.0 (3.0) (5.0) 10.0 2.0 Created from sailno wizard
2nd Laser 1105 LASER 216655     (3.0) (2.0) 2.0 1.0 8.0 3.0 Created from sailno wizard
3rd Laser 1105 LASER 202465 Julian Cooke   (26.0 DNC) (26.0 DNC) 1.0 2.0 55.0 3.0  
4th Laser 1105 LASER 213698     2.0 (26.0 DNC) 4.0 (26.0 DNC) 58.0 6.0 Created from sailno wizard
5th Laser 1105 LASER 4 Lizzie Cooke   (7.0) 3.0 (7.0) 3.0 20.0 6.0  
6th Laser 1105 LASER 197687 Helen Martin   5.0 4.0 (10.0) (10.0) 29.0 9.0  
7th Laser 1105 LASER 209878 Austen Milner   4.0 5.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 61.0 9.0  
8th Laser 1105 LASER 160649 Sarah Harding   (10.0) 6.0 (11.0) 4.0 31.0 10.0  
9th Laser 1105 LASER 20     (26.0 DNC) (26.0 DNC) 5.0 7.0 64.0 12.0 Created from sailno wizard
10th Laser 1105 LASER 208325 Giles Griffith   (26.0 DNC) (26.0 DNC) 6.0 9.0 67.0 15.0  
11th Laser 1105 LASER 216082     6.0 9.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 67.0 15.0 Created from sailno wizard
12th Laser 1105 LASER 85354 Giles Vallis   (11.0) 7.0 8.0 (26.0 DNC) 52.0 15.0  
13th Laser 1105 LASER 212084 Martin Jeremy   (9.0) 8.0 (9.0) 8.0 34.0 16.0  
14th Laser 1105 LASER 209870     (26.0 DNC) (26.0 DNC) 15.0 DNF 6.0 73.0 21.0 Created from sailno wizard
15th Laser 1105 LASER 210248 Chris Sunderland   8.0 13.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 73.0 21.0  
16th Laser 1105 LASER 180435 Andrew Martyn-Johns   12.0 10.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 74.0 22.0  
17th Laser 1105 LASER 137121 A Marr   14.0 11.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 77.0 25.0  
18th Laser 1105 LASER 166612     (26.0 DNC) (26.0 DNC) 12.0 13.0 DNF 77.0 25.0 Created from sailno wizard
19th Laser 1105 LASER 154750 Peter Nelson   15.0 15.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 82.0 30.0  
20th Laser 1105 LASER 178451     19.0 12.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 83.0 31.0 Created from sailno wizard
21st Laser 1105 LASER 177885 Hilary Ross   17.0 14.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 83.0 31.0  
22nd Laser 1105 LASER 17893     16.0 16.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 84.0 32.0 Created from sailno wizard
23rd Laser 1105 LASER 190530     (18.0) 18.0 DNF 15.0 DNF (26.0 DNC) 77.0 33.0 Created from sailno wizard
DNQ Laser 1105 LASER 206853 Giles Griffith   (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 11.0 89.0 37.0  
DNQ Laser 1105 LASER 216518     13.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 91.0 39.0 Created from sailno wizard

R3 - A Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 A Handicap 952 FIREBALL 14941 Derian Scott Andy Scott 46.37 3 0.48.58 1.0  
2 A Handicap 1051 FINN 605 Colin Evans   53.52 3 0.51.15 2.0  
3 A Handicap 1004 FLYING FIFTEEN 3943 Doug Pattison Gail Pattison 51.39 3 0.51.27 3.0  
4 A Handicap 1073 RS AERO 7 1140 Nick Edmonds   55.18 3 0.51.32 4.0  
5 A Handicap 1073 RS AERO 7 1921 Charles Clapham   56.09 3 0.52.20 5.0  
6 A Handicap 1072 K1 100 Dave Pye   57.44 3 0.53.51 6.0  
7 A Handicap 1400 MIRROR 70905 Paul Nichols G Nichols 52.49 2 0.56.35 7.0  
8 A Handicap 1036 RS 200 1516 M Stubbs Yvonne Smith 61.00 3 0.58.53 8.0  
9 A Handicap 846 RS 700 1029 Rob Higgins   DNF     10.0 Created from sailno wizard

R4 - A Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 A Handicap 952 FIREBALL 14941 Derian Scott Andy Scott 30.18 2 0.31.50 1.0  
2 A Handicap 1073 RS AERO 7 1140 Nick Edmonds   34.10 2 0.31.51 2.0  
3 A Handicap 1073 RS AERO 7 1921 Charles Clapham   34.41 2 0.32.19 3.0  
4 A Handicap 1004 FLYING FIFTEEN 3943 Doug Pattison Gail Pattison 33.07 2 0.32.59 4.0  
5 A Handicap 1051 FINN 605 Colin Evans   35.25 2 0.33.42 5.0  
6 A Handicap 1400 MIRROR 70905 Paul Nichols G Nichols 24.30 1 0.35.00 6.0  
7 A Handicap 846 RS 700 1029 Rob Higgins   31.52 2 0.37.40 7.0 Created from sailno wizard
8 A Handicap 1036 RS 200 1516 M Stubbs Yvonne Smith DNF     9.0  

R3 - B Handicap Fleet

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 B Handicap 1152 SOLO 5362 Chris Goldhawk   57.16 3 0.49.43 1.0  
2 B Handicap 1152 SOLO 5353 Chris Meredith   58.13 3 0.50.32 2.0  
3 B Handicap 1152 SOLO 5755 Steve Penfold   58.19 3 0.50.37 3.0  
4 B Handicap 1152 SOLO 5893 Gary Molton   58.47 3 0.51.02 4.0 Created from sailno wizard
5 B Handicap 1152 SOLO 5725 Dave Oakey   59.22 3 0.51.32 5.0  
6 B Handicap 1152 SOLO 5701 Damien Gardner   60.35 3 0.52.35 6.0 Created from sailno wizard
7 B Handicap 1152 SOLO 5321 P Graystone   DNF     8.0  

R4 - B Handicap Fleet

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 B Handicap 1152 SOLO 5362 Chris Goldhawk   36.09 2 0.31.23 1.0  
2 B Handicap 1152 SOLO 5755 Steve Penfold   37.49 2 0.32.50 2.0  
3 B Handicap 1152 SOLO 5725 Dave Oakey   38.20 2 0.33.17 3.0  
4 B Handicap 1152 SOLO 5353 Chris Meredith   38.35 2 0.33.30 4.0  
5 B Handicap 1152 SOLO 5701 Damien Gardner   40.42 2 0.35.20 5.0 Created from sailno wizard
6 B Handicap 1152 SOLO 5893 Gary Molton   DNF     7.0 Created from sailno wizard

R3 - Laser Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Place Points Notes
1 Laser 1105 LASER 202465 Julian Cooke   1 1.0  
2 Laser 1105 LASER 216655     2 2.0 Created from sailno wizard
3 Laser 1105 LASER 195106 Peter Sherwin   3 3.0 Created from sailno wizard
4 Laser 1105 LASER 213698     4 4.0 Created from sailno wizard
5 Laser 1105 LASER 20     5 5.0 Created from sailno wizard
6 Laser 1105 LASER 208325 Giles Griffith   6 6.0  
7 Laser 1105 LASER 4 Lizzie Cooke   7 7.0  
8 Laser 1105 LASER 85354 Giles Vallis   8 8.0  
9 Laser 1105 LASER 212084 Martin Jeremy   9 9.0  
10 Laser 1105 LASER 197687 Helen Martin   10 10.0  
11 Laser 1105 LASER 160649 Sarah Harding   11 11.0  
12 Laser 1105 LASER 166612     12 12.0 Created from sailno wizard
13 Laser 1105 LASER 209870     DNF 15.0 Created from sailno wizard
13 Laser 1105 LASER 190530     DNF 15.0 Created from sailno wizard

R4 - Laser Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Place Points Notes
1 Laser 1105 LASER 216655     1 1.0 Created from sailno wizard
2 Laser 1105 LASER 202465 Julian Cooke   2 2.0  
3 Laser 1105 LASER 4 Lizzie Cooke   3 3.0  
4 Laser 1105 LASER 160649 Sarah Harding   4 4.0  
5 Laser 1105 LASER 195106 Peter Sherwin   5 5.0 Created from sailno wizard
6 Laser 1105 LASER 209870     6 6.0 Created from sailno wizard
7 Laser 1105 LASER 20     7 7.0 Created from sailno wizard
8 Laser 1105 LASER 212084 Martin Jeremy   8 8.0  
9 Laser 1105 LASER 208325 Giles Griffith   9 9.0  
10 Laser 1105 LASER 197687 Helen Martin   10 10.0  
11 Laser 1105 LASER 206853 Giles Griffith   11 11.0  
12 Laser 1105 LASER 166612     DNF 13.0 Created from sailno wizard



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com