Summer Series 2022

CVLSC

Flying Fifteen Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, To qualify: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Default scoring system
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName R5   R6   R7   R8   R9   R10   Total Nett Notes
1st Flying Fifteen 1010 FLYING FIFTEEN 3820 Russell Abrahams Julian Smith 1.0 1.0 (4.0 DNC) (4.0 DNC) (2.0) 2.0 14.0 4.0  
2nd Flying Fifteen 1010 FLYING FIFTEEN 3948 John Kelly Pete (4.0 DNC) (4.0 DNC) 1.0 1.0 (3.0) 3.0 16.0 5.0  
DNQ Flying Fifteen 1010 FLYING FIFTEEN 4069 Bill Chard Ken Comrie (4.0 DNC) (4.0 DNC) (4.0 DNC) 4.0 DNC 1.0 1.0 18.0 6.0  

Handicap W/L Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, To qualify: 5, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Default scoring system
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName R1   R2   R5   R6   R7   R8   R9   R10   R12   Total Nett Notes
1st Handicap W/L 999 RS 100 8.4 172 Andy Jones   1.0 1.0 (4.0) 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (2.0) 1.0 1.0 43.0 5.0  
2nd Handicap W/L 999 RS 100 8.4 130 Steve Jones   2.0 2.0 (3.0) (3.0) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 2.0 2.0 47.0 9.0  
3rd Handicap W/L 999 RS 100 8.4 206 Jon Elmes   3.0 3.0 5.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 3.0 (16.0 DNC) 81.0 17.0  
4th Handicap W/L 999 RS 100 8.4 441 Austin Milner   (16.0 DNC) (16.0 DNC) (10.0 DNF) (16.0 DNC) 3.0 3.0 4.0 5.0 4.0 77.0 19.0  
5th Handicap W/L 999 RS 100 8.4 147 Andy Southall   (16.0 DNC) (16.0 DNC) (7.0) 6.0 4.0 5.0 5.0 6.0 (16.0 DNC) 81.0 26.0  
DNQ Handicap W/L 1036 RS 200 1019 James Williams Vicky Counsell 4.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 2.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 104.0 40.0  
DNQ Handicap W/L 960 DEVOTI D1 48 Tim Johnson   (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 1.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 114.0 50.0  
DNQ Handicap W/L 893 505 9177 Tom Jeffcoate T Hartley (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 115.0 51.0  
DNQ Handicap W/L 999 RS 100 8.4 313 Neil Billet   (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 7.0 3.0 122.0 58.0  
DNQ Handicap W/L 941 RS 400 1347 Paul Smalley A Kershaw (16.0 DNC) (16.0 DNC) 6.0 5.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 123.0 59.0  
DNQ Handicap W/L 1036 RS 200 1516 M Stubbs Yvonne Smith (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 6.0 DNF 6.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 124.0 60.0  
DNQ Handicap W/L 999 RS 100 8.4 277 David Smart   (16.0 DNC) (16.0 DNC) 10.0 DNF 4.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 126.0 62.0  
DNQ Handicap W/L 952 FIREBALL 14941 Derian Scott Andy Scott (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 130.0 66.0  
DNQ Handicap W/L 866 INT CANOE ASSY 252 Chris Goldhawk   (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 4.0 16.0 DNC 132.0 68.0  
DNQ Handicap W/L 1036 RS200 358 Max Williams Connie Smith (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 4.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 132.0 68.0  

Handicap Conv Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, To qualify: 5, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Default scoring system
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName R1   R2   R5   R6   R7   R8   R9   R10   R12   Total Nett Notes
1st Handicap Conv 1049 FINN 605 Colin Evans   (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 (10.0 DNC) 37.0 5.0  
DNQ Handicap Conv 952 FIREBALL 14761 Mark Dinwoodie Helen Dinwoodie (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 73.0 33.0  
DNQ Handicap Conv 1073 SEAFLY 639 Tom Skailes Julie Skailes (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 74.0 34.0  
DNQ Handicap Conv 1400 MIRROR 482 Paul Nichols G Nichols 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 74.0 34.0  
DNQ Handicap Conv 1400 MIRROR 70852 John Smalley Harry Smalley 3.0 OOD 2.0 OOD (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 75.0 35.0  
DNQ Handicap Conv 1400 MIRROR 67506 A Semenenko R Kenyon (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 3.0 DNF 2.0 10.0 DNC 75.0 35.0  
DNQ Handicap Conv 1190 WANDERER 1289 Adrian Mac John G (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 1.0 81.0 41.0  
DNQ Handicap Conv 1128 RS VISION 1094 B Kerridge   (10.0 DNC) 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 81.0 41.0  
DNQ Handicap Conv 1400 MIRROR 70964 Paul Smalley Peter Smalley 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 81.0 41.0  

Laser Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, To qualify: 4, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Default scoring system
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName R1   R2   R5   R6   R7   R8   R9   R10   Total Nett Notes
1st Laser 1105 LASER 202465 Julian Cooke   (7.0) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 (2.0) (2.0) 17.0 4.0  
2nd Laser 1147 LASER RADIAL 219637 Gus Campbell   3.0 3.0 (4.0) (5.0) 3.0 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 66.0 11.0  
3rd Laser 1105 LASER 164956 Malcolm Evans   (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.0 3.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 3.0 4.0 107.0 15.0  
4th Laser 1105 LASER 210248 Chris Sunderland   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 3.0 6.0 5.0 108.0 16.0  
5th Laser 1147 LASER RADIAL 4 Lizzie Cooke   (23.0 DNC) (23.0 DNC) 7.0 7.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.0 3.0 114.0 22.0  
6th Laser 1212 LASER 4.7 212084 Martin Jeremy   4.0 7.0 6.0 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (8.0) (8.0) 85.0 23.0  
7th Laser 1105 LASER 160649 Sarah Harding   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.0 5.0 11.0 6.0 119.0 27.0  
8th Laser 1105 LASER 209926 Jan Frayne   5.0 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 8.0 8.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 119.0 27.0  
9th Laser 1105 LASER 174942 Richard Cooke   8.0 (23.0 DNC) (9.0) 8.0 7.0 6.0 (9.0) (11.0) 81.0 29.0  
DNQ Laser 1212 LASER 4.7 181335 Anna Mason   (23.0 DNC) (23.0 DNC) 8.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 4.0 9.0 136.0 44.0  
DNQ Laser     219655 ED Baker   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 1.0 1.0 140.0 48.0  
DNQ Laser 1105 LASER 216724 Oliver Wilcox   (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 141.0 49.0  
DNQ Laser 1147 LASER RADIAL 216500 Pete Sherwin   2.0 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 142.0 50.0  
DNQ Laser 1105 LASER 166580 Steve Smith   1.0 4.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 143.0 51.0  
DNQ Laser 1105 LASER 201341 Damian Boreham   (23.0 DNC) (23.0 DNC) 3.0 4.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 145.0 53.0  
DNQ Laser 1105 LASER 173290 G Carter   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 6.0 4.0 23.0 DNC 23.0 DNC 148.0 56.0  
DNQ Laser 1105 LASER 201870 Simon Cummins   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 4.0 7.0 23.0 DNC 23.0 DNC 149.0 57.0  
DNQ Laser 1105 LASER 160426 Lizzie Cooke   6.0 5.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 149.0 57.0  
DNQ Laser 1105 LASER 216518 J Rogers   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 7.0 7.0 152.0 60.0  
DNQ Laser 1105 LASER 139200 Charley Halliwell   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 10.0 10.0 158.0 66.0  
DNQ Laser 1105 LASER 184769 Jenny Cant   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 12.0 173.0 81.0  
DNQ Laser 1212 LASER 4.7 2 J Tink   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 12.0 23.0 DNC 173.0 81.0  

Solo Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, To qualify: 5, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Default scoring system
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName R1   R2   R5   R6   R7   R8   R9   R10   R12   Total Nett Notes
1st Solo 1151 SOLO 5701 Damien Gardiner   (10.0 DNC) (10.0 DNC) (4.0) 2.0 1.0 1.0 2.0 2.0 (10.0 DNC) 42.0 8.0  
DNQ Solo 1151 SOLO 5200 Nigel Appleton   (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 (10.0 DNC) 2.0 2.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 65.0 25.0  
DNQ Solo 1151 SOLO 5725 Dave Oakey   (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 1.0 1.0 10.0 DNC 72.0 32.0  
DNQ Solo 1151 SOLO 5755 Steve Penfold   1.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 73.0 33.0  
DNQ Solo 1151 SOLO 5353 Chris Meredith   (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 73.0 33.0  
DNQ Solo 1151 SOLO 5843 Matthew Chapman   2.0 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 73.0 33.0  
DNQ Solo 1151 SOLO 5362 Chris Goldhawk   (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 3.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 76.0 36.0  
DNQ Solo 1151 SOLO 5114 Rob Davis   (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 1.0 81.0 41.0  
DNQ Solo 1151 SOLO 6025 John Ellis   (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 83.0 43.0  

R12 - Handicap W/L Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Handicap W/L 999 RS 100 8.4 172 Andy Jones   26.47 1 0.26.49 1.0  
2 Handicap W/L 999 RS 100 8.4 130 Steve Jones   26.55 1 0.26.57 2.0  
3 Handicap W/L 999 RS 100 8.4 313 Neil Billet   27.02 1 0.27.04 3.0  
4 Handicap W/L 999 RS 100 8.4 441 Austin Milner   27.10 1 0.27.12 4.0  

R12 - Handicap Conv Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Handicap Conv 1190 WANDERER 1289 Adrian Mac John G 31.40 1 0.26.37 1.0  
2 Handicap Conv 1400 MIRROR 482 Paul Nichols G Nichols 37.43 1 0.26.56 2.0  

R12 - Solo Fleet

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Fleet PY Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Solo 1151 SOLO 5114 Rob Davis   35.53   0.31.11 1.0  



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com